SR201A390JAR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 16
Upgrade
Upgrade
Similar
Similar
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
39 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR201A390JAR
DigiKey Part Number
SR201A390JAR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR201A390JAR
Description
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)