SR151A560JAA is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Direct
Similar
Similar
Murata Electronics
In Stock: 706
Murata Electronics
56 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR151A560JAA
DigiKey Part Number
SR151A560JAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR151A560JAA
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)