SR151A270JARTR2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Similar
KEMET
In Stock: 407
Similar
Murata Electronics
In Stock: 3
Murata Electronics
In Stock: 300
27 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
SR151A270JARTR2
DigiKey Part Number
SR151A270JARTR2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR151A270JARTR2
Description
CAP CER 27PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.150" (3.81mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.100" (2.54mm)