SNLI45471M450BK
DigiKey Part Number
478-SNLI45471M450BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SNLI45471M450BK
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 564mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.288 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
564mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C