SA305C224JAA
DigiKey Part Number
SA305C224JAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA305C224JAA
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SA305C224JAA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Tolerance
±5%