SA101C562JAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
5600 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA101C562JAA
DigiKey Part Number
SA101C562JAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA101C562JAA
Description
CAP CER 5600PF 100V X7R AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SA101C562JAA Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
Tolerance
±5%