SA051C222KAR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 19 324
Datasheet
Similar
KEMET
In Stock: 8 007
Datasheet
2200 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Axial
SA051C222KAR
DigiKey Part Number
SA051C222KAR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA051C222KAR
Description
CAP CER 2200PF 100V X7R AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SA051C222KAR Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.118" L (2.30mm x 3.00mm)
Tolerance
±10%