RPF1012101M063K
DigiKey Part Number
478-RPF1012101M063KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RPF1012101M063KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPF1012101M063K
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 33mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
33mOhm