RPA0606820M016K
DigiKey Part Number
478-RPA0606820M016KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RPA0606820M016KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA0606820M016K
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 24mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
82 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm