RPA0606470M025K
DigiKey Part Number
478-RPA0606470M025KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RPA0606470M025KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA0606470M025K
Description
CAP ALUM POLY 47UF 20% 25V TH
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 40mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
47 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm