RPA0606220M035K
DigiKey Part Number
478-RPA0606220M035KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RPA0606220M035KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPA0606220M035K
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 35V TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 70mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
72.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.45 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
22 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm