RHA0607150M050K
DigiKey Part Number
478-RHA0607150M050KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-RHA0607150M050KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHA0607150M050K
Description
CAP ALUM HYBRID 15UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 80mOhm 5000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
15 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.343" (8.70mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm