REH1011100M160K
DigiKey Part Number
478-REH1011100M160KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-REH1011100M160KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REH1011100M160K
Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
9 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
60 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C