REA1825680M400B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 287
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Chinsan (Elite)
In Stock: 73
Surge
In Stock: 0
Nichicon
Nichicon
In Stock: 139
Chinsan (Elite)
In Stock: 103
68 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
REA1825680M400B
DigiKey Part Number
478-REA1825680M400B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REA1825680M400B
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
490 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C