REA05113R3M050K
DigiKey Part Number
478-REA05113R3M050KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-REA05113R3M050KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REA05113R3M050K
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
31 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
49.6 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C