REA05111R0M050K
DigiKey Part Number
478-REA05111R0M050KCT-ND - Cut Tape (CT)
478-REA05111R0M050KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REA05111R0M050K
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
17 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
27.2 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C