QB1020A40WYT
DigiKey Part Number
478-QB1020A40WYTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-QB1020A40WYTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-QB1020A40WYTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QB1020A40WYT
Description
THERMAL CONDUCTOR Q-BRIDGE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad 2.54mm x 5.08mm Rectangular
Category
Shape
Rectangular
Manufacturer
KYOCERA AVX
Outline
2.54mm x 5.08mm
Series
Thickness
0.0402" (1.020mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Material
Aluminum Nitride
Part Status
Active
Thermal Resistivity
2°C/W, 3°C/W
Usage
Heat Transfer
Thermal Conductivity
320W/m-K, 508W/m-K