PT200N16
DigiKey Part Number
478-PT200N16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT200N16
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 200A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6 kV Chassis Mount Module
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.45 V @ 150 A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 mA @ 1600 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Three Phase
Package / Case
Module
Technology
Standard
Supplier Device Package
Module
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.6 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
200 A