MR061C104KAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 970
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 9 332
In Stock: 732
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
MR061C104KAT
DigiKey Part Number
MR061C104KAT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR061C104KAT
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.290" (7.36mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)