MR051A472FAA
DigiKey Part Number
MR051A472FAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MR051A472FAA
Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL
Detailed Description
4700 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.235" (5.97mm)
Tolerance
±1%
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)