KT2016K26000ZAW28NAN
DigiKey Part Number
478-KT2016K26000ZAW28NANTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KT2016K26000ZAW28NANCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KT2016K26000ZAW28NANDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KT2016K26000ZAW28NAN
Description
2.0MM X 1.6MM TCXO, 26MHZ, 2.8V,
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 2.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KT2016K26000ZAW28NAN Models
Category
Output
Clipped Sine Wave
Mfr
Voltage - Supply
2.8V
Series
Frequency Stability
±500ppb
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
2mA
Base Resonator
Mounting Type
Surface Mount
Type
Package / Case
4-SMD, No Lead
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)