KT1612A48000DAW18TCK
DigiKey Part Number
478-KT1612A48000DAW18TCKTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KT1612A48000DAW18TCKCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KT1612A48000DAW18TCKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KT1612A48000DAW18TCK
Description
1.6MM X 1.2MM TCXO, 48MHZ, 1.8V,
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.8V 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±2ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
2mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.065" L x 0.049" W (1.65mm x 1.25mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)