KGQ21HCG2D910FT
DigiKey Part Number
478-KGQ21HCG2D910FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGQ21HCG2D910FT
Description
CAP CER 91PF 200V NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
91 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGQ21HCG2D910FT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)