KGQ15ACG2D100JM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 9 090
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 11 122
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 846
10 pF ±5% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
KGQ15ACG2D100JM
DigiKey Part Number
478-KGQ15ACG2D100JMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGQ15ACG2D100JM
Description
CAP CER 10PF 200V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGQ15ACG2D100JM Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.036" (0.91mm)