KGM31HR71A106KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 14 656
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 3 166
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Würth Elektronik
Murata Electronics
10 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
KGM31HR71A106KL
DigiKey Part Number
478-KGM31HR71A106KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31HR71A106KL
Description
CAP CER 10UF 10V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)