KGM31DR72A683JL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 3 900
Datasheet
Direct
KEMET
Direct
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
0.068 µF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
KGM31DR72A683JL
DigiKey Part Number
478-KGM31DR72A683JLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31DR72A683JL
Description
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM31DR72A683JL Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)