KGM31BCG1H471FM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 6 505
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
Direct
YAGEO
YAGEO
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
KEMET
470 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
KGM31BCG1H471FM
DigiKey Part Number
478-KGM31BCG1H471FMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31BCG1H471FM
Description
CAP CER 470PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM31BCG1H471FM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)