KGM31BCG1H102FM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 4 976
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
YAGEO
In Stock: 14
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
1000 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
KGM31BCG1H102FM
DigiKey Part Number
478-KGM31BCG1H102FMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM31BCG1H102FM
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM31BCG1H102FM Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)