KGM21BCG2A1R8CT
DigiKey Part Number
478-KGM21BCG2A1R8CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21BCG2A1R8CT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21BCG2A1R8CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21BCG2A1R8CT
Description
CAP CER 1.8PF 100V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.8 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGM21BCG2A1R8CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)