KGM21BCG1H561FM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 7 422
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
KEMET
Direct
YAGEO
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
560 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
KGM21BCG1H561FM
DigiKey Part Number
478-KGM21BCG1H561FMTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21BCG1H561FM
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NP0 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM21BCG1H561FM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)