KGM21ACG1E472FU
DigiKey Part Number
478-KGM21ACG1E472FUTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21ACG1E472FUCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21ACG1E472FUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM21ACG1E472FU
Description
CAP CER 4700PF 25V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±1% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KGM21ACG1E472FU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)