KGM15AR71C273JT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 7 271
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 4 091
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
YAGEO
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Knowles Syfer
KEMET
YAGEO
0.027 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
KGM15AR71C273JT
DigiKey Part Number
478-KGM15AR71C273JTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM15AR71C273JT
Description
CAP CER 0.027UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM15AR71C273JT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)