KGM05ACG1H6R8DH
DigiKey Part Number
478-KGM05ACG1H6R8DHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM05ACG1H6R8DHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM05ACG1H6R8DHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05ACG1H6R8DH
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
6.8 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
KGM05ACG1H6R8DH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)