KGM02AR50J473MH is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 6 831
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.047 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
CX-Series
KGM02AR50J473MH
DigiKey Part Number
478-KGM02AR50J473MHTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM02AR50J473MHCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM02AR50J473MHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM02AR50J473MH
Description
CAP CER 0.047UF 6.3V X5R 01005
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM02AR50J473MH Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.009" (0.22mm)