KGK55CR73H332KV2B
DigiKey Part Number
478-KGK55CR73H332KV2BTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGK55CR73H332KV2BCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGK55CR73H332KV2BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGK55CR73H332KV2B
Description
CAP CER 3300PF 250VAC X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 pF ±10% 250VAC Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
X1, Y2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)