KGF31NR71C474MU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
KEMET
0.47 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
KGF31NR71C474MU
DigiKey Part Number
478-KGF31NR71C474MUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGF31NR71C474MU
Description
CAP CER 0.47UF 16V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)