KAF15AR72A472KM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 10 301
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 4 736
Datasheet
TDK
Murata Electronics
Upgrade
TDK
4700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
KAF15AR72A472KM
DigiKey Part Number
478-KAF15AR72A472KMTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KAF15AR72A472KMCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KAF15AR72A472KMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAF15AR72A472KM
Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
KAF15AR72A472KM Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)