FFVS6U0656K--
DigiKey Part Number
478-5827-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFVS6U0656K--
Description
CAP FILM 65UF 10% 1.2KVDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
65 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Chassis Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.327" Dia (84.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.772" (45.00mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)