F951D685MQAAQ2
DigiKey Part Number
478-8490-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-8490-1-ND - Cut Tape (CT)
478-8490-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F951D685MQAAQ2
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 20V 1206
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 20 V 1206 (3216 Metric) 4Ohm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
Q
Voltage - Rated
20 V