CB182E0475KBC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CB182E0475KBC |
Description | CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC 6054 |
Manufacturer Standard Lead Time | 38 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 6054 (153137 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CB182E0475KBC Models |
Category | Voltage Rating - DC 100V |
Mfr | Dielectric Material |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case |
Capacitance | Size / Dimension 0.602" L x 0.539" W (15.30mm x 13.70mm) |
Tolerance ±10% | Termination Solder Pads |
Voltage Rating - AC 63V | Applications General Purpose |