CB027D0473JBA
DigiKey Part Number
478-11599-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-11599-1-ND - Cut Tape (CT)
478-11599-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB027D0473JBA
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 63VDC 1210
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
CB027D0473JBA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V