AU055C104KA76A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Upgrade
KEMET
KEMET
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
AU055C104KA76A
DigiKey Part Number
AU055C104KA76A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU055C104KA76A
Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
AU055C104KA76A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)