AU055C104KA74A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 17 107
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 16
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 77
0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
AU055C104KA74A
DigiKey Part Number
478-AU055C104KA74ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AU055C104KA74A
Description
LD SERIES
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.037" (0.94mm)