AHA1010100M100R
DigiKey Part Number
478-AHA1010100M100RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-AHA1010100M100RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-AHA1010100M100RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA1010100M100R
Description
CAP ALUMHYB 10UF 20% 100V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 100 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Category
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
KYOCERA AVX
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
70 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm