AEA0810471M006R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 691
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 341
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 367
KEMET
In Stock: 0
Surge
In Stock: 0
Surge
470 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
AEA0810471M006R
DigiKey Part Number
478-AEA0810471M006RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-AEA0810471M006RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-AEA0810471M006RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEA0810471M006R
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
360 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
170 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C