800A4R7BT250XT4K
DigiKey Part Number
1284-800A4R7BT250XT4KTR-ND - Tape & Reel (TR)
1284-800A4R7BT250XT4KCT-ND - Cut Tape (CT)
1284-800A4R7BT250XT4KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800A4R7BT250XT4K
Description
CAP CER 4.7PF 250V C0G/NP0 0505
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0505 (1313 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
800A4R7BT250XT4K Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0505 (1313 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)