600F0R3BT250XT
DigiKey Part Number
1284-1349-2-ND - Tape & Reel (TR)
1284-1349-1-ND - Cut Tape (CT)
1284-1349-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
600F0R3BT250XT
Description
CAP CER 0.3PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.3 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
600F0R3BT250XT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)