22255C474KA12A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
KEMET
In Stock: 860
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
22255C474KA12A
DigiKey Part Number
22255C474KA12A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
22255C474KA12A
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.060" (1.52mm)