22255C105JAT2A
DigiKey Part Number
478-KGM56DR71H105JVTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM56DR71H105JVCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM56DR71H105JVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
22255C105JAT2A
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.087" (2.21mm)