1808AC102KA13A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 794
In Stock: 92
Direct
TDK
YAGEO
In Stock: 81
KEMET
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
1808AC102KA13A
DigiKey Part Number
1808AC102KA13A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1808AC102KA13A
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1808AC102KA13A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)